VM-grupper 2014

VM-guide.dk har listet de VM-nationer, som har kvalificeret sig til VM-slutrunden 2014 i Brasilien. Se samtlige VM-grupper herunder. 

Unisport-930
Gruppe A: 
1. Brasilien
2. Kroatien
3. Mexico
4. Cameroun

Gruppe B:
1. Spanien
2. Holland
3. Chile
4. Australien

Gruppe C:
1. Colombia
2. Grækenland
3. Elfenbenskysten
4. Japan

Gruppe D:
1. Uruguay
2. Costa Rica
3. England
4. Italien

Gruppe E: 
1. Schweiz
2. Ecuador
3. Frankrig
4. Honduras

Gruppe F:
1. Argentina
2. Bosnien-Hercegovina
3. Iran
4. Nigeria

Gruppe G:
1. Tyskland
2. Portugal
3. Ghana
4. USA

Gruppe H:
1. Belgien
2. Algeriet
3. Rusland
4. Sydkorea

Kampprogrammet for grupperne - VM 2014:

Gruppe A:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
12. juni22:00Brasilien-KroatienArena Corinthians, São PauloTV 2
13. juni18:00Mexico-CamerounArena das Dunas, NatalDR1
17. juni21:00Brasilien-MexicoEstádio Castelão, FortalezaDR1
18. juni24:00Cameroun-KroatienArena Amazônia, ManausTV 2
23. juni22:00Cameroun-BrasilienEstádio Nacional Mané Garrincha, BrasíliaTV 2
23. juni22:00Kroatien-MexicoArena Pernambuco, RecifeTV 2 Zulu

Gruppe B:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
13. juni21:00Spanien-HollandArena Fonte Nova, SalvadorTV 2
13. juni24:00Chile-AustralienArena Pantanal, CuiabáTV 2
18. juni18:00Australien-HollandEstádio Beira-Rio, Porto AlegreDR1
18. juni21:00Spanien-ChileEstádio do Maracanã, Rio de JaneiroTV 2
23. juni18:00Australien-SpanienArena da Baixada, CuritibaDR1 eller DR3
23. juni18:00Holland-ChileArena Corinthians, São PauloDR1 eller DR3

Gruppe C:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
14. juni18:00Colombia-GrækenlandEstádio Mineirão, Belo HorizonteDR1
14. juni03:00Elfenbenskysten-JapanArena Amazônia, ManausTV 2 Zulu
19. juni18:00Colombia-ElfenbenskystenEstádio Nacional Mané Garrincha, BrasíliaDR1
19. juni24:00Japan-GrækenlandArena das Dunas, NatalTV 2
24. juni22:00Japan-ColombiaArena Pantanal, CuiabáTV 2
24. juni22:00Grækenland-ElfenbenskystenEstádio Castelão, FortalezaTV 2 Zulu

Gruppe D:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
14. juni21:00Uruguay-Costa RicaEstádio Castelão, FortalezaDR1
14. juni24:00England-ItalienArena Pernambuco, RecifeTV 2
19. juni21:00Uruguay-EnglandArena Corinthians, São PauloDR1
20. juni18:00Italien-Costa RicaArena Pernambuco, RecifeDR1
24. juni18:00Italien-UruguayArena das Dunas, NatalDR1 eller DR3
24. juni18:00Costa Rica-EnglandEstádio Mineirão, Belo HorizonteDR1 eller DR3

Gruppe E:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
15. juni18:00Schweiz-EcuadorEstádio Nacional Mané Garrincha, BrasíliaTV 2
15. juni21:00Frankrig-HondurasEstádio Beira-Rio, Porto AlegreDR1
20. juni21:00Schweiz-FrankrigArena Fonte Nova, SalvadorTV 2
20. juni24:00Honduras-EcuadorArena da Baixada, CuritibaDR1
25. juni22:00Honduras-SchweizArena Amazônia, ManausTV 2 Zulu
25. juni22:00Ecuador-FrankrigEstádio do Maracanã, Rio de JaneiroTV 2

Gruppe F:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
15. juni24:00Argentina-Bosnien-HercegovinaEstádio do Maracanã, Rio de JaneiroTV 2
16. juni21:00Iran-NigeriaArena da Baixada, CuritibaTV 2
21. juni18:00Argentina-IranEstádio Mineirão, Belo HorizonteDR1
21. juni24:00Nigeria-Bosnien-HercegovinaArena Pantanal, CuiabáDR1
25. juni18:00Nigeria-ArgentinaEstádio Beira-Rio, Porto AlegreDR1 eller DR3
25. juni18:00Bosnien-Hercegovina-IranArena Fonte Nova, SalvadorDR1 eller DR3

Gruppe G:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
16. juni18:00Tyskland-PortugalArena Fonte Nova, SalvadorDR1
16. juni24:00Ghana-USAArena das Dunas, NatalTV 2
21. juni21:00Tyskland-GhanaEstádio Castelão, FortalezaTV 2
22. juni24:00USA-PortugalArena Amazônia, ManausTV 2
26. juni18:00USA-TysklandArena Pernambuco, RecifeTV 2
26. juni18:00Portugal-GhanaEstádio Nacional Mané Garrincha, BrasíliaTV 2 Zulu

Gruppe H:

Dato:Tid:Hjemmehold:-Udehold:Spilles på:Vises på:
17. juni18:00Belgien-AlgerietEstádio Mineirão, Belo HorizonteTV 2
17. juni24:00Rusland-SydkoreaArena Pantanal, CuiabáDR1
22. juni18:00Belgien-RuslandEstádio do Maracanã, Rio de JaneiroTV 2
22. juni21:00Sydkorea-AlgerietEstádio Beira-Rio, Porto AlegreDR1
26. juni22:00Sydkorea-BelgienArena Corinthians, São PauloDR1 eller DR3
26. juni22:00Algeriet-RuslandArena da Baixada, CuritibaDR1 eller DR3