LIVE: Følg præsentationen af Danmarks VM-bruttotrup

1

Landstræner Morten Olsen annoncerer i dag klokken 16.15, hvilke danske spillere, der er udtaget til bruttotruppen forud for VM i Sydafrika.

VM-guide.dk opdaterer jer brugere direkte omkring, hvilke danske spillere, der er blevet udvalgt til VM-bruttotruppen, der indeholder de spillere, der har store chancer for at komme med til VM. I sidste ende skal kun 23 spillere med i den endelige VM-trup.

(Siden opdateres ikke automatisk, så du skal klikke "opdatér" eller F5, for at følge annonceringen)

Følg liveopdateringen herunder:

16:26: Morten Olsen er i gang med at fortælle en del om fortiden, hvor stort et ansvar, han har som landstræner. Derudover fortæller han også, hvilke tanker, som han har gjort sig omkring modstanderne.

16:30: Landstræneren fortæller, hvilke kriterier, som hans fokus ligger på, når landsholdstruppen til VM, skulle fastlægges. Det er vigtigt, at de ikke spiller for mange kampe eller for lidt.

16:33: Vi offentliggør i dag en trup på 30 spillere, forklarer Olsen. De første 26 navne er spillere, der er udtaget til den kommende kamp mod Senegal. Derefter vil spillere blive skåret fra, så vi lander på 23 spillere.

16:36: Vi er ærgelige over, at vi ikke har kunnet udtage Leon Andreasen (ude med skade )og Peter Løvenkrands (har meldt fra, grundet sin fars død).

16:38: Fire målmænd har man valgt at udtage.

16:39: Videre til forsvaret...

16: 44: Midtbanen udtages nu...

16:50: Angrebet udtages nu...

16:52: Allersidst udtages fire standby-spillere

17:00: Tak, fordi du fulgte med. VM-guide.dk vil selvfølgelig bringe reaktioner og meget andet senere på dagen.

Morten Olsens bruttotrup indeholder følgende:

Målmænd: Thomas Sørensen, Stephan Andersen, Kim Christensen og Jesper Christiansen.

Forsvaret: William Kvist Jørgensen, Lars Jacobsen, Simon Kjær, Per Krøldrup, Daniel Agger, Patrick Mtiliga, Simon Poulsen

Midtbanen: Martin Jørgensen, Christian Poulsen, Daniel Jensen, Jakob Poulsen, Michael Silberbauer, Dennis Rommedahl, Jesper Grønkjær, Thomas Kahlenberg, Thomas Enevoldsen, Michael Krohn-Dehli, Christian Eriksen, Mikkel Beckmann

Angrebet: Jon Dahl Tomasson, Søren Larsen, Nicklas Bendtner

Standby-spillere: Anders Møller Christensen, Leon Jessen, Mikkel Thygesen, Morten Duncan Rasmussen

1 kommentar

  1. Der var nok en del ting, jeg ville have gjort lidt anderledes. Men særdeles undrer jeg mig over, at Mads Junker ikke er kommet med istedet for Søren Larsen. Han har haft en fantastisk sæson i Holland.

Skriv en kommentar