Dagens program: Mød de danske VM-spillere

0

I dag bliver Danmarks bruttotrup på 26 spillere samlet, og det har DBU valgt, at markere ved at sende spillerne ud og besøge de mange danske VM-fans.

I anledning af at den danske bruttotrup på 26 spillere i dag samles i Helsingør, har man fra DBU's side besluttet, at spillerne samtidig skal tage ud og hilse på de mange fodboldfans i det ganske land.

Det hele finder sted i eftermiddag, det vil sige, efter at spillerne har trænet. Spillerne vil i alt besøge op til 78 forskellige adresser rundt om i landet.

Du kan se, hvilke spillere, som du kan møde nær dig i dag herunder:

Fodboldklubber:

Spiller: Klub Adresse Post nr. / by Tidspunkt
Nicklas Bendtner KB Peter Bangsvej 147 2000 Frederiksberg kl. 16.00 - 16.30
William Kvist Jørgensen KB Peter Bangsvej 147 2000 Frederiksberg kl. 16.00 - 16.30
Daniel Jensen B93 Ved Sporsløjfen 10 2100 København Ø kl. 16.00 - 16.30
Patrick Mtiliga B93 Ved Sporsløjfen 10 2100 København Ø kl. 16.00 - 16.30
Daniel Agger Rosenhøj BK Kettegård Alle 2 2650 Hvidovre kl. 16.00 - 16.30
Kim Christensen Rosenhøj BK Kettegård Alle 2 2650 Hvidovre kl. 16.00 - 16.30
Michael Krohn-Dehli Rosenhøj BK Kettegård Alle 2 2650 Hvidovre kl. 16.00 - 16.30
Stephan Andersen Hvidovre I.F. Sollentuna Alle 1-3 2650 Hvidovre kl. 16.00 - 16.30
Thomas Kahlenberg Hvidovre I.F. Sollentuna Alle 1-3 2650 Hvidovre kl. 16.00 - 16.30
Jon Dahl Tomasson Solrød FC Tingsryds Alle 27A 2680 Solrød kl. 16.30 - 17.00
Mikkel Beckmann Brede IF Bredebovej 2-4 2800 Lyngby kl. 15.30 - 16.00
Dennis Rommedahl Gladsaxe Hero Gladsaxevej 200 2860 Søborg kl. 16.00 - 16.30
Jesper Christiansen Borup Fodbold Hovedgaden 65 4140 Borup kl. 16.30 - 17.00
Christian Poulsen Holbæk B&I Borgmestergårdsvej 11 4300 Holbæk kl. 15.00 - 15.30
Søren Larsen Køge BK Ved Stadion 6 4600 Køge kl. 16.00 - 16.30
Lars Jacobsen Dalum IF Dalumvej 95D 5250 Odense kl. 16.15 - 16.45
Christian Eriksen MG&BK Færøvej 54 5500 Middelfart kl. 16.30 - 17.00
Thomas Sørensen Assens FC Stadionvej 24 5610 Assens kl. 16.00 - 16.30
Simon Poulsen SUB Sønderborg Borgmester Andersensvej 100 6400 Sønderborg kl. 16.30 - 17.00
Jacob Poulsen Næsbjerg RUI Hovedgaden 55 6800 Varde kl. 16.00 - 16.30
Jesper Grønkjær Thisted FC Lerpyttervej 37 7700 Thisted kl. 16.30 - 17.00
Martin Jørgensen IF Midtdjurs Marienhoffvej 13C 8550 Ryomgård kl. 16.00 - 16.30
Simon Kjær Lund I.F Skolevej 7, Lund 8700 Horsens kl. 16.00 - 16.30
Thomas Enevoldsen St. Restrup IF Frejlev Skolevej 7 9200 Ålborg kl. 16.30 - 17.00
Michael Silberbauer Støvring IF Kr. Østergaardsvej 2 9530 Støvring kl. 16.30 - 17.00
Per Krøldrup Farsø UIK Jeppe Aakjærsvej 27 9640 Farsø kl. 16.30 - 17.00

 

Folkeskoler:

Spiller: Skole Adresse Post nr. / by Tidspunkt
Patrick Mtiliga Institut Sankt Joseph Dag Hammerskjolds Alle 17 2100 København 10.00 - 10.30
Daniel Jensen Ingrid Jespersens Gymnasieskole Nordre Frihavnsgade 9-11 2100 København Ø 10.30 - 11.00
Stephan Andersen Risbjerg Skolen Risbjergvej 10-20 2650 Hvidovre 10.30 - 11.00
Daniel Agger Præstemoseskolen M. Bechs Alle 122 2650 Hvidovre 10.45 - 11.15
Kim Christiansen Sønderkær Skole Kettegård Alle 2 2650 Hvidovre 11.00 - 11.30
Michael Krohn-Dehli Sønderkær Skole Kettegård Alle 2 2650 Hvidovre 11.00 - 11.30
Thomas Kahlenberg Langhøj Skolen Hvidovre Strandvej 70 2650 Hvidovre 11.30 - 12.00
Jon Dahl Tomasson Munkekærskolen Tjørnholmvej 10 2680 Solrød 12.00 - 12.30
William K. Jørgensen Hyltebjerg Skole Hanstholmvej 10 2720 Vanløse 12.00 - 12.30
Mikkel Beckmann Kongevejensskole Kongsvænget 10 2830 Virum 12.00 - 12.30
Dennis Rommedahl Høje Gladsaxe Skole Skolesvinget 10 2860 Søborg 12.15 - 12.45
Jesper Christiansen Borup Skole Hovedgaden 39 4140 Borup 12.00 - 12.30
Christian Poulsen Bobjergskolen Stadionvej 6 4550 Asnæs 12.15 - 12.45
Søren Larsen Sct. Nicolai H.C. Andersensgade 4 4600 Køge 12.00 - 12.30
Lars Jacobsen Sanderumskolen Væddeløbsvej 4 5250 Odense 12.30 - 13.00
Christian Eriksen Lillebælt Skolen Skippervej 1 5500 Middelfart 12.00 - 12.30
Thomas Sørensen Strandmølle Skolen Damgade 34 5610 Assens 11.00 - 11.30
Simon Poulsen Ulkebøl Skolen Kaplenivej 3 6400 Sønderborg 11.00 - 11.30
Jakob Poulsen Næsbjerg Skole Troesmosevej 2 6800 Varde 12.30 - 13.00
Jesper Grønkjær Østre Skole Kronborgvej 26 7700 Thisted 12.00 - 12.30
Martin Jørgensen Marienhoffskolen Marienhoffvej 11B 8550 Ryomgård 12.00 - 12.30
Simon Kjær Lund Skolen Skolevej 5, Lund 8700 Horsens 10.30 - 11.00
Thomas Enevoldsen Gl. Hasseris Skole Mester Eriks Vej 57 9000 Aalborg 10.00 - 10.30
Michael Silberbauer Bavnebakkeskolen Bavnebakken 1 9530 Støvring 10.00 - 10.30
Per Krøldrup Farsø Skole Skolegade 14 9640 Farsø 11.00 - 11.30
Nicklas Bendtner Opdateres Opdateres Opdateres Opdateres

-

Forretninger:

Spiller: Forretning Lokation By Tidspunkt
Stephan Andersen Intersport Falkoner Alle 41 Frederiksberg 14.30 - 15.00
Kim Christensen Sportsmaster Rødovre Centrum Rødovre 14.30 - 15.00
William Kvist Sportsmaster Fields Amager 14.00 - 14.30
Simon Kjær Adidas Kolding Storcenter Kolding 14.00 - 14.30
Per Køldrup Adidas Nytorv 27 Aalborg 14.30 - 15.00
Patrick Mtiliga Intersport Falkoner Alle 41 Frederiksberg 14.30 - 15.00
Simon Poulsen Adidas Kolding Storcenter Kolding 14.00 - 14.30
Daniel Jensen Sportsmaster Fisketorvet København 14.30 - 15.00
Michael Silberbauer Adidas Nytorv 27 Aalborg 14.30 - 15.00
Jesper Grønkjær Intersport Vestergade 8 Thisted 15.00 - 15.30
Thomas Kahlenberg Sportsmaster Fisketorvet København 14.30 - 15.00
Thomas Enevoldsen Intersport Aalborg Storcenter Aalborg 15.00 - 15.30
Michael Krohn-Dehli Sportsmaster Rødovre Centrum Rødovre 14.30 - 15.00
Christian Eriksen Intersport Ørbækvej 75 - gul gade Odense 14.30 - 15.00
Mikkel Beckmann Sportsmaster Fields Amager 14.00 - 14.30
Søren Larsen Sportsmaster Fields Amager 14.00 - 14.30
Jakob Poulsen Adidas Kolding Storcenter Kolding 14.00 - 14.30

-

Kilde: DBU's officielle hjemmeside.

Leave A Reply