Nordkorea har meddelt, at de har besluttet at trække sig fra kvalifikationen til VM i Qatar samt AFC Asian Cup, der efter planen skal afholdes i Kina i 2023.
VM i 2022 skal afholdes i Qatar, men det bliver uden deltagelse fra Nordkorea.
Sådan lyder meldingen fra AFC, der er det asiatiske fodboldforbund, som på sin hjemmeside skriver, at Nordkorea har trukket sig fra kvalifikationen til VM i Qatar samt AFC Asian Cup i 2023.
Der bliver ikke givet nogen begrundelse for beslutningen, der kommer i lyset af, at Nordkorea også har trukket sig fra OL i Tokyo til sommer, hvor begrundelsen var frygt for coronapandemien.
I VM-kvalifikationspuljen ligger Nordkorea nummer fire ud af de fem mandskaber i gruppe H.
Det asiatiske fodboldforbund giver nu besked til FIFA, der får til opgave at afgøre, hvad der skal ske med den aktuelle stilling i gruppe H, hvor kun førstepladsen kvalificerer sig direkte til VM.