Mette Cornelius: Mit VM-drømmehold

0

VM-guide.dk har bedt en række kendte om at sammensætte deres All Star VM-drømmehold. TV 3+ -værten Mette Cornelius har sat sit VM-hold herunder.

Mette Cornelius, som er vært på fodboldmagasinet Onside, har stillet sit hold med spillere fra 1994 frem til 2006. Dermed er der ikke tale om et direkte All-time-mandskab.

Målmand:
Peter Schmeichel: Han arbejder jo samme sted som mig, så jeg tør simpelthen ikke andet end at sætte ham på. Men derudover var han jo verdens bedste målmand i en årrække og med til at spille Danmark frem til kvartfinalen i 1998.

Forsvaret:
Roberto Carlos: Han var jo fremragende på sin back og lavede nogle imponerende raids frem ad banen, og vel forløberen for de offensive backs, som alle hold nu desperat leder efter – inklusiv Danmark.

Paolo Maldini: Han er jo en af de bedste forsvarsspillere nogensinde, så begrundelsen er vel nærmest overflødig. Desværre for ham vandt han aldrig et VM.

Marcel Desailly: På trods af de røde kort i finalen i 1998 så står han stadig som en af de helt store stjerner på det franske mesterhold. Han var simpelthen direkte skræmmende i sit spil.

Cafu: Jeg husker ham som en lang gul fartstribe på kanten, hvor han gang på gang kom i overlap og skabte farlige situationer. Samtidig var han også påpasselig med sine defensive opgaver, så han er nok lige præcis sådan en type som Danmark lidt savner.

Midtbanen:
Zinedine Zidane: Lad os glemme hans exit i 2006 og bare fokusere på, at han var en af de bedste spillere nogensinde og samtidig scorede i to VM-finaler. Han var elegant, intelligent og fortryllende i sit spil – lige indtil han plantede sin skaldede isse i brystet på Materazzi.

Patrick Vieira: Han blev både verdens- og europamester og spillede over 100 landskampe for Frankrig. Selvom han ikke var den helt store stjerne i 1998, så var han stadig med i finalen og lagde endda op til 3-0 målet, hvis jeg ikke husker helt forkert.

Michael Laudrup: Jeg kan kun selv huske ham fra 1998, men jeg er nødt til at tage ham med på den slutrunde alene. Han diskede op med så mange lækkerier, og gav Danmarks spil en ekstra dimension – en præstation, der jo også fik ham på FIFA's VM-Allstar-hold.

Hristo Stoichkov: Ham husker jeg som en aggressiv spiller, der havde en helt fantastisk sparketeknik og ikke mindst attitude. I 1994 blev han delt topscorer og var hovedmanden bag Bulgariens imponerende plads i semifinalen.

Angrebet:
Ronaldo: Selvom han efterlod os lidt med et dårligt og overvægtigt indtryk, så er han stadig den mest scorende VM-spiller nogensinde. Jeg glemmer aldrig hans præstation i 2002, hvor forventningerne nærmest ikke kunne blive lavere, men han alligevel endte som topscorer.

Romario: VM i USA i 1994 er en af de første slutrunder, jeg for alvor husker. Den helt store stjerne dengang var Michael Laudrups holdkammerat fra Barca: Den uforlignelige Romario. Han var simpelthen i en klasse for sig dengang og en af de første ”store” spillere for mig.

Træneren:
Jürgen Klinsmann: Tilbage i 2006 viste han verden en ny moderne og meget åben trænerstil, når det gælder tysk fodbold, og fordi han faktisk formåede at få en del mere ud af sine spillere, end man på forhånd havde forventet ved den slutrunde.

Se All Star VM-drømmeholdet i 4-4-2-formation:

Skriv en kommentar