Referater: VM-testkampe – 2. juni

0

VM-guide.dk har herunder valgt at fokusere på samtlige VM-testkampe, der blev afviklet onsdag. Dagen bød på to 0-0-kampe, mens Brasilien og Paraguay fik sikre sejre.

Azerbadjan - Honduras 0-0

Honduras var ikke ligefrem overbevisende i deres VM-optakt, da de mødtes med Azerbadjan. I første halvleg var der muligheder til begge hold, men fælles for begge mandskaber var, at skarpheden manglede i de afgørende situationer.

Med 20 minutter tilbage af opgøret, skete et mest dramatiske, da Azerbadjans Sasha Yunisoglu modtog et direkte rødt kort, efter at han lavede et groft frispark på Edgar Alvarez.

Grækenland - Paraguay 0-2 (0-2)

Paraguay var tydeligvis sultne efter en sejr, da de mødte Grækenland. Allerede efter ni minutter kunne midtbanespilleren Enrique Vera score til 1-0.

Midt i første halvleg kunne han se sin medspiller, Lucas Barrios, score til 2-0, hvilket var hans tredje mål i samme antal kampe.

Grækenland fortsætter derfor deres skuffende stime, hvor de før gårsdagens møde havde tabt 2-0 til Senegal i marts måned og i sidste uge blot spillede 2-2 med Nordkorea.

Polen - Serbien 0-0

Endnu et målløst opgør fandt sted i testkampen mellem Polen og Serbien. Begge mandskaber forsøgte, at skabe chancer, men vejret var ikke optimalt i FC Kufstein Stadion i Østrig onsdag aften.

Serbiens midtbanespiller Dejan Stankovic var nede og bide i græsset, og pulsen på trænerbænken steg pludselig ved synet af Stankovic, som vred om på sin ankel. Men kort tid efter var han dog på banen til stor forløsning.

Holdene skulle kæmpe mod både regn og kraftig vind, hvilket gjorde det vanskeligt, at spille flot, poleret fodbold. Dermed endte de med at spille 0-0.

Zimbabwe - Brasilien 0-3 (0-2)

Zimbabwe voldte åbenlyst ikke Brasilien de store problemer, da holdene krydsede klinger onsdag, på trods af, at Brasilien var tvunget til en udskiftning af målmanden Julio Cesar allerede efter 26 minutter, da han døjede med rygsmerter, hvilket betød, at Tottenhams Gomes blev skiftet ind.

Michel Bastos kunne score efter 42 minutter, og blot to minutter senere fik holdet fordoblet føringen ved Robinho.

Et lille kvarter inde i anden halvleg fik Elano scoret til 3-0, hvilket også blev kampens slutresultat.

Skriv en kommentar