VM 2010-optakt: Ghana – Tyskland

0

Alle har stadig en chance for at avancere i gruppe D, men med mindre der sker mirakler kan kun et af disse mandskaber gå videre. Dermed er der lagt op til en gruppefinale, når Ghana og Tyskland tørner sammen på Soccer City.

Ghana har kun formået at score på straffespark indtil videre, men da det er blevet til to af slagsen, har ghaneserne sikret sig føringen og den umiddelbart bedste udgangsposition inden gruppefinalen mod Tyskland. Ghana lagde ud med at slå Serbien 1-0, efter at to serbiske dumheder blev skarpt udnyttet af ”The Black Stars”.

Mod Australien kom man bagud kort inde i opgøret, men senere tog Australiens Harry Kewell hånden til hjælp inde på målstregen, hvilket dommeren takserede til at direkte rødt kort, samt et ghanesisk straffespark. Dette eksekverede Asamoah Gyan lige så sikkert som han gjorde det i første kamp. Dog fik Ghana ikke scoret yderligere, og det blev ved 1-1.

Det betyder at Ghana har fire point og umiddelbart står med de bedste kort på hånden forud for aftenens kampe. Dog vil et nederlag sandsynligvis sende Ghana ud af slutrunden, så man tager bestemt ikke noget for givet i den ghanesiske lejr. Den ghanesiske lejr ser muligheder i den tyske defensiv, men slår samtidig fast at det bliver en hård kamp.

”Jeg har tilbragt hele min karriere i Tyskland. Det er en stor kamp, og den bliver kun større af betydningen som kampen har for begge holds videre chancer. De har et stærkt og erfarent hold, men de har svagheder i defensiven. Vi vil helt sikkert skabe en stor chance eller to,” fortæller Hans Sarpei til FIFA’s hjemmeside.

Tyskland kan med alt sandsynlighed godt pakke sammen hvis ikke de slår Ghana, og derfor er det et tysk mandskab med et stort pres hvilende over sig forud for kampen mod Ghana. Tyskland lagde stærkt ud og slog Australien med 4-0, hvor blandt andet holdets angribere Lukas Podolski og Miroslav Klose var i hopla.

Kampen efter mod et tændt serbisk mandskab blev dog en anden snak, og en fadæse af målhelten Klose kom til at koste dyrt. Blot en halv time inde i kampen modtog han sit andet gule kort, og blev helt korrekt sendt i bad. Kort efter kostede det tyskerne yderligere da Serbien bragte sig på 1-0, en stilling der holdt stand kampen igennem.

Dermed har tyskerne tre point, og end ikke et uafgjort resultat synes at være nok for det traditionsrige tyske mandskab. Der er dog en stor selvtillid i den tyske lejr, hvor man slet ikke tænker på konsekvenserne ved et nederlag:

”Der er ingen grund til at ændre noget. Vi må fortsætte med at spille på den samme måde som i de to første kampe. Vi spillede meget dårligt tilbage ved EM i 2008, men under vores to første VM-kampe har vi spillet rigtig godt. Presset er selvfølgelig på os nu, men uanset hvad er det noget vi bør kunne håndtere. Jeg er ikke den mindste smule bekymret om at vi taber den her kamp, og jeg ser sikker på at vi kan neutralisere det ghanesiske spil,” siger den tyske anfører Philipp Lahm.

Hold øje med:

Ghana - Asamoah Gyan: Selvom begge hans mål har været på straffespark har han konstant formået at gøre sig farlig overfor modstanderens forsvar, og med tunge Mertesacker i bagkæden skal tyskerne virkelig holde øje med den lynhurtige målmager. Gyan har stor selvtillid efter et par gode kampe, og han er nøglen i den ghanesiske offensiv.

Tyskland - Mesut Özil: Werder Bremen-playmakeren har haft en fantastisk sæson, og har udover en flot præstation for sit klubhold også spillet sig på det tyske landshold. Den lille teknikker sammenlignes ofte med Messi, og han har en nøglerolle i den tyske offensiv, hvor han står for en stor den af det kreative. Özil er på sine bedste dage ustyrlig, og har han en af disse får ghaneserne meget svært ved at stoppe ham.

Seneste nyt om holdene:

Ghana: Ghana har tidligere på ugen haft en uheldig situation, idet Sulley Muntari har kritiseret træneren. Først var planen at Muntari skulle sendes hjem, men angiveligt fik fodboldforbundet fra Ghana i samråd med de øvrige ghanesiske spillere overtalt landstræneren til at beholde Muntari i truppen.

Tyskland: Den pressede tyske lejr har umiddelbart blot karantæneramte Miroslav Klose ude. De største spekulationer går på hvem der overtager hans plads i angrebet, og Stuttgarts Cacau ligner en umiddelbar favorit.

Forventede startopstillinger:

Ghana:

Kingson

Pantsil-Mensah-Vorsah-Sarpei

 Boateng – Annan

Tagoe – Asamoah – Ayew

Gyan

Tyskland:

Neuer

Lahm – Mertesacker – Friedrich – Badstuber

Khedira – Schweinsteiger

Müller – Özil – Podolski

Cacau

Ghana og Tyskland mødes i aften klokken 20:30. Kampen kan følges direkte på TV 2.

Skrevet af Kasper Nielsen.

Skriv en kommentar