Tidligere Superliga-angriber risikerer at misse VM

0

En hovedskade kan sætte en stopper for deltagelse ved sommerens VM-slutrunde for den tidligere FC Midtjylland- og Brøndby-angriber Marcos Ureña.

Han blev aldrig nogen succes i den danske Superliga.

Men på Costa Ricas landshold er Marcos Ureña fast mand i truppen, hvorfor han også var udset til at blive udtaget til den kommende VM-slutrunde.

Men måske kommer vi ikke til at se Ureña på de russiske VM-baner. Den tidligere FC Midtjylland- og Brøndby-angriber har nemlig pådraget sig et brud på en knogle i ansigtet. Det skriver Ureñas klub, Los Angeles, på sin hjemmeside.

Hovedskaden skete i weekenden, hvor den 28-årige angriber var i aktion for Los Angeles mod Seattle. Ureña spillede dog kampen til ende.

Ureña står nu foran en operation, og først i starten af juni bliver skaden evalueret. Derfor er det altså ikke sikkert, at Ureña når at blive VM-klar.

Costa Rica er til VM 2018 placeret i gruppe E, hvor de skal op imod Brasilien, Schweiz og Serbien.

Skriv en kommentar